Všichni asi víte, že investice do auta je vlastně ta nejhorší možná. Vozidlo ztrácí na hodnotě a peníze do něj vložené se už asi nevrátí. Jak tedy správně postupovat, když si potřebujete do firmy pořídit nový vůz? V první řadě je potřeba se vydefinovat k čemu bude vozidlo sloužit a také komu. U jednotlivých vozidel je to poměrně jednoduché – tam většinou víte, proč auto chcete a kdo ve firmě v něm bude jezdit. Složitější je to ale u fleetů, tedy flotil vozidel.
Pokud pořizujete úplně novou flotilu, nebo obměnujete stávající vozový park, pak je dobré předem porovnat nejen cenu za nákup vozidla, ale také možnosti financování (pokud ho hodláte využít) a pojištění. Často se stává, že fleetový manažer udělá zásadní chybu a objedná vozidla u dealera, protože má pocit, že je kupuje za zajímavých podmínek. Následně chce již závazně objednaná vozidla profinancovat a pojistit, ale začne přicházet na různé zádrhele. Například při využití operativního leasingu musíte předem kalkulovat se zůstatkovou cenou, která bude zásadně ovlivňovat měsíční splátku. U pojištění zase hraje roli motorizace, značka vozidla a pořizovací cena (a spousta dalších parametrů). Jak tedy správně postupovat?
Ideálně podle toho, za jakým účelem je potřebujete. Pokud potřebujete vozidla pro obchodní zástupce, kteří jezdí po městě a nevozí těžký náklad, pak vám bude stačit například Škoda Fabia. Pokud se shodnete na velikosti a typu vozu, pak je dobré si vybrat přímé konkurenty vybraného vozidla a nechat si zpracovat cenovou nabídku. Pokud řešíte několik kusů vozidel, pak stačí poptat dealera. U velkých fleetů doporučujeme komunikovat přímo s importem.
Preferujete hotovost? Hodně podnikatelů se bojí nebo se nechce zadlužovat. S tím souhlasíme, ale pořád je lepší mít cashflow k rozvoji podnikání, než nainvestované ve vozidlech. Pokud pořizujete vozidla za účelem rozvoje podníkání, pak by na sebe měla vydělat a ještě generovat zisk. Přemýšlejte raději o vhodném finančním produktu.
Zvažujete finanční leasing? Jde o produkt, který se dnes už tolik nepoužívá – typ úvěru, kdy vlastníkem vozidla je leasingová společnost, která vám splácení rozprostře do pravidelných měsíčních splátek. V produktu ale máte možnost opce, kdy vám leasingová společnost přednostně na konci splácení vozidlo nabídne k odkupu za předem stanovenou hodnotu. DPH (pokud jste plátci) je rozdělené do jednotlivých splátek a každý měsíc ho evidujete v přiznání k DPH (pokud jste kvartální plátci, tak jednou za 3 měsíce).
A co úvěr? Jde o často využívaný produkt, protože jste majitelem vozidla a DPH je vráceno na vstupu. Výhodou je i delší možnost splácení oproti finančnímu leasingu. Většinou se skládá akontace, která ovlivňuje i rozsah podkladů, které leasingová společnost potřebuje ke schválení. Vzhledem k tomu, že vozidlo je v majetku vaší firmy, tak ho budete odepisovat.
Operativní leasing? U podnikatelů velmi oblíbená forma financování nových vozidel, kdy nejste majitelem vozidla. Máte ho na předem stanovenou dobu a ve splátce můžete mít všechny typy služeb – pojištění, zákonné poplatky, servis, pneuservis, dálniční známky a další. Výhodou je, že vozidlo po předem smluvené době vrátíte leasingové společnosti a odeberete si nové. U operativního leasingu máte předem stanovené náklady na provoz vozového parku a nemusíte se bát nečekaných výdajů. V každé měsíční splátce je DPH, které si jako plátce necháváte “vrátit” od státu. Operativní leasing je 100% daňově uznatelná položka.
Pokud se rozhodnete pro operativní leasing, nebo finanční leasing, tak pojištění bude pravděpodobně zahrnuté ve splátce a nemusíte ho řešit. Můžete si ho vybrat i u úvěru. Ale vždy je dobré se obrátit na šikovného makléře, který u “neškodových” flotil umí vyjednat zajímavé sazby a slevy u pojišťovny.
Pokud tedy řešíte jakékoliv přírůstky nebo obnovy, tak u celého obchodu přemýšlejte a dobře si vše spočítejte a připravte. Nenechte se “koupit” planými sliby jednotlivých dodavatelů a celý obchod řešte v symbióze všech služeb a produktů, které do něj budou vstupovat.